Dubné spouští solární elektrárny na obecních budovách

Dubné spouští solární elektrárny na obecních budovách

Dubné – Obec Dubné se vydala cestou moderní a udržitelné energetiky. V těchto týdnech zde probíhá instalace fotovoltaických elektráren na třech klíčových obecních budovách – základní škole, obecním úřadě a sportovním zázemí na hřišti Hajský. Kromě snižování nákladů na provoz budov má projekt přinést i širší environmentální přínos v podobě sdílení přebytkové elektrické energie s dalšími obecními objekty, především čistírnami odpadních vod.

„I tímto počinem bychom chtěli snížit energetickou náročnost budov,“ uvedla pro Dubenský zpravodaj starostka obce Božena Kudláčková. Instalace fotovoltaiky se týká tří konkrétních objektů:

  • Základní škola Dubné bude vybavena nejvýkonnější elektrárnou o výkonu 30,72 kWp. Na její střechu je instalováno 64 solárních panelů. Systém je doplněn o bateriové úložiště s kapacitou 17,3 kWh, které zajistí ukládání energie pro pozdější využití.

  • Budova obecního úřadu získá FVE o výkonu 7,68 kWp s 16 panely a akumulátorem o kapacitě 5,8 kWh. I zde bude energie z části spotřebována přímo a přebytky poslouží jiným objektům.

  • Kabiny na hřišti Hajský dostanou instalaci s výkonem 11,52 kWp, 24 panely a bateriovým úložištěm o kapacitě 11,5 kWh.

Zajímavým aspektem projektu je zamýšlené sdílení přebytků elektrické energie. V praxi to znamená, že pokud některý z objektů nebude využívat veškerou vyrobenou elektřinu, energie bude přesměrována do dalších obecních zařízení, která ji mohou efektivně využít. Primárně je ve sdílecím systému zohledněna čistírna odpadních vod v Třebíně, která dlouhodobě patří k energeticky náročnějším provozům. Pokud bude produkce FVE v Dubném ještě vyšší než aktuální spotřeba školy, úřadu, sportoviště a ČOV Třebín, další vytipovanou destinací pro přebytky je ČOV v Křenovicích, případně obecní bytový dům.v „Po spuštění uvidíme, kolik elektřiny to bude reálně vyrábět a jak nastavit sdílení,“ doplňuje starostka. Sdílení energií v rámci jednoho energetického společenství je novinkou, kterou umožnila novela energetického zákona. Dubné tak patří k obcím, které se rozhodly využít této příležitosti naplno.

Celková výše investice činí 2 220 757 Kč včetně DPH. Z této částky byla schválena dotace ze Státního fondu životního prostředí ve výši 1 887 164 Kč, což znamená, že většinu nákladů pokryjí dotační prostředky. I to ukazuje na promyšlenost projektu, který spojuje ekonomickou výhodnost s ekologickým přístupem. Obec očekává, že díky instalaci FVE se sníží provozní náklady budov na elektřinu, přičemž vlastní spotřeba bude optimalizována v kombinaci s využíváním bateriových úložišť. Sdílením přebytků pak dojde k dalším úsporám na jiných obecních zařízeních, kde spotřeba elektřiny tvoří významnou část rozpočtu.

Dubné se tak připojuje k rostoucímu počtu obcí, které sází na energetickou soběstačnost a snižování uhlíkové stopy. Kombinace moderních technologií, dotační politiky a dlouhodobé strategie hospodaření s energiemi ukazuje, že i menší obec může být lídrem v oblasti udržitelného rozvoje. S ohledem na stoupající ceny energií i požadavky na snižování emisí skleníkových plynů se dá očekávat, že podobné projekty budou v budoucnu nejen běžné, ale zcela nezbytné. Dubné je na tuto budoucnost dobře připraveno.

Aktuálně

Free Joomla templates by Ltheme