Rekonstrukce kostela v Dubném. Čápi mají přednost

Rekonstrukce kostela v Dubném. Čápi mají přednost

Dubné - V Dubném pokračují opravy středověkého kostela Nanebevzetí Panny Marie. Tyto stavební práce však nejsou zcela běžné – jejich realizace musí respektovat přítomnost čápů bílých, kteří každoročně hnízdí na jeho střeše. Toto netradiční omezení, které se týká hlavně hluku z nástrojů, je výsledkem obavy o ochranu těchto ptáků, zejména jejich mláďat, která by mohla být narušena nadměrným zvukem.

Krajský odbor životního prostředí stanovil, že stavební práce mohou pokračovat pouze za specifických podmínek, které chrání čápy, zejména od března do poloviny července. V tuto dobu je totiž vysoce pravděpodobné, že se z hnízda vylíhnou mláďata, a jakékoliv vyrušení by mohlo mít vážné následky. Pokud by hnízdo zůstalo prázdné do 10. května, podmínky pro stavební činnost by se zmírnily.

Pro místní obyvatele jsou čápi v Dubném doslova ikonou. Mnozí si pamatují hnízdo na střeše kostela z dětství a dodnes jsou čápi předmětem místní hrdosti, čápi tu přestávkami hnízdí od roku 1932. „Lidé je pozorují s nadšením, máme pro ně připravenou i kameru, která umožňuje jejich sledování online,“ říká starostka Božena Kudláčková. Tento technologický krok navíc přitahuje pozornost nejen místních, ale i zahraničních pozorovatelů. V minulých letech, kdy některá čápata zahynula kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám, se dokonce na sociálních sítích rozhořela diskuze. Někteří obviňovali obecní úřad, ale i ornitologové a úřady vysvětlili, že je to zkrátka příroda. Tato debata však poukazuje na rostoucí zájem o ochranu přírody a důležitost chránit přírodní dědictví, jakým jsou čápi na střeše dubenského kostela. V Dubném se totiž stává nejen kulturní, ale i přírodní symbol – místo, kde se ztotožňují historie, příroda a komunita.

„Tento kostel byl svědkem mnoha změn, ale přítomnost čápů je pro nás velmi cenná,“ říká starostka. Kostel, který je původem raně gotický, přitahuje pozornost nejen díky své historické hodnotě, ale i právě kvůli těmto zvířecím obyvatelům. Jakékoliv opravy, které probíhají na kostele, tak musí zohlednit nejen historické, ale i přírodní hodnoty. V letošním roce se plánuje oprava omítek, podlah a dlažby v interiéru kostela. Práce se budou soustředit především na vnitřní část budovy, zatímco střecha s hnízdem čápů zůstane nedotčena.

Stavební práce se tedy nezastaví, ale podmínky pro jejich provedení se přizpůsobí ochraně přírody. „Snažíme se o maximální ohleduplnost vůči čápům a jejich hnízdu,“ uvedl mluvčí Biskupství českobudějovického Petr Samec. Místní se však mohou těšit, že hnízdění čápů i nadále bude součástí každodenního života v Dubném. A s příchodem jara, kdy čápi snad opět přiletí, bude moci celá obec sledovat tento fascinující přírodní cyklus, jak se odehrává přímo před jejich očima.

zdroj: iDnes

Aktuálně

Free Joomla templates by Ltheme